Seksa Industrijas Juridiskie Aspekti |

· 4 min read
Seksa Industrijas Juridiskie Aspekti |

Seksa Industrijas Juridiskie Aspekti ir ļoti jautri un diezgan intrigējošs temata, kas palīdz jauniešiem un sabiedrības locekļiem plašāk izprast un pasniegt atsaucīgu attieksmi pret seksualitātes izpratnes kultūru. Seksuālo pakalpojumu nozarē strādā cilvēki - no erotiskām masāžas terapeitiem līdz prostitūtām, kuru ierobežoti lomu sastaptās juridiskajās aprindās un tikai daži ir informēti par seksa industrijas nozares juridiskajiem aspektiem, pastāv izteikta nevienlīdzība un diskriminācija kaut arī juridiskie noteikumi nodrošina atsevišķas tiesības atsevišķiem darbiniekiem.

Latvijā ievilkšanas nodarījumi un prostitūcija nav regulēti ar likumiem, kas pavērtu plašākus iespējamībus darbinieku tiesību aizsardzības jomā. Tomēr valstī, piemēram, darbinieku tiesības attiecībā uz seksuālā uzmācīguma gadījumiem, kontrolē tiesību aktos un civilkodeksa un Kriminālprocesu kodeksa izdarīšanas gadījumos, kuros cilvēku personīgā vai darbiskā tiesību izpaušana atsavinātas. Turklāt Komerckoda nodrošinātā aizsardzība arī attiecas uz seksa pakalpojumu sniedzējiem, kas paredz vienāda kaislība un pretestība, bet vienas tulkošanas metodes vai samaksa par pakalpojumu nevar tikt noteikta tikai savienības locekļu dalībai.

Lai nodrošinātu pakalpojumu sniedzēju tiesību ievērošanu, pastāv ierobežojumi, kas attiecas uz pakalpojumu reklāmēšanu, uzņēmējdarbības reģistrācijas nosacījumiem un ierobežojumiem, ar kuriem vajadzētu regulēt seksa pakalpojumu sniedzēju darījumu. Lai vēl vairāk aizsargātu darbiniekus, vajadzētu novērst prāva darījumu risināšanu, īpaši tādus, kuros seksa pakalpojumu sniedzēji var tikt upurēti. Ir nepieciešama vēl lielāka ieinteresētu pušu iesaistīšana, lai nodrošinātu tiesību ievērošanu un darbinieku AT aizsardzību.

Seksa pakalpojumu sniedzēju tiesībām būtu jābūt vienlīdzīgam visu darbinieku tiesību priekšā. Pasaules Tirdzniecības organizācijas (WTO) lielākā sabiedrības vērstība ir “darbinieku tiesību ievērošana un efektīvas sociālsabiedrības ievērošana, apmaksa atbilstošā līmenī un samaksa”, tomēr seksa pakalpojumu sniedzējiem nav tiesību saņemt sociālo aizsardzību, kas atbilst saskaņā ar kolektīvajiem līgumiem.

Piecas būtiskākās juridiskās problēmas, ar ko sastopas seksa nozarē strādājošie, ir kolektīvi līgumi, kas izmaksā neatbilstošu atalgojumu un pabalstus, samaksas noteikšana, tiesības uz profesionālu brīvību, lai veiktu darbu, kā arī atklātība. Vēl viena svarīga joma, kas jāuzskata par seksa nozares juridisko jautājumu, ir bērnu tiesību aizsardzība un vecuma sertifikācija.

Tikko sākot strādāt seksa pakalpojumu nozarē, iespējams, ka varēsiet saņemt mācības vai seminārus, kuros iemāca, kā strādāt tiešsaistē un reālās dzīves pasaulē. Šīs mācības var palīdzēt iemācīties veidus, kā strādāt seksa industrijā, kā arī iepazīties ar seksa pakalpojumu sniedzēju tiesībām un aizsardzību pret diskrimināciju.

Kaut arī daudzi darbinieki varētu saņemt nodarbinātības apdrošināšanu darba devēja rēķina, pastāv arī iespēja, ka seksa pakalpojumi tiek sniegti, lai veiktu roles, par kurām vienīgāsamaksa tiks saņemta no patērētāja. Tieši tādēļ tiek aizliedz ienākuma nodokļa nomaksa un ieņēmumu deklarācija. Uzņēmumam jāatrod nestandarta risinājumi, kas ļauj darbiniekiem reģistrēties un saņemt nodokļu atlaides, tādējādi radot plašāku darbinieku tiesību aizsardzības loku.

Papildus tam, ka juridiskās aprindas attiecas uz seksa nozarē strādājošiem, ir svarīgi arī koncentrēties uz sociālo aizsardzību. Ir nepieciešams veidot sabiedrības viedokli par seksuālo pakalpojumu sniedzēju tiesību aizsardzību un veicināt informētas un piekrišanas izpratnes veidošanu. Masu informācijas līdzekļiem būtu jābūt pozitīvākai attieksmei pret seksa pakalpojumu nozari un jāorganizē darbiniekiem palīdzības programmas un atbalsta pasākumi.

Izprotot  seksa industrija s juridisko aizsardzības jomu, vienmēr jāizvērtē visas likumīgās un uzmanīgās riski, kuriem jāpievērš uzmanība, lai nodrošinātu seksuālo pakalpojumu sniedzēju tiesību aizsardzību. Iepriekš minētajām juridiskajām problēmām būtu jānovērš iespēja cilvēku piekārtībai un izmantošanai seksa pakalpojumu nozarē. Turklāt politikas izstrādē un diskusijās būtu jāņem vērā ne tikai profesionālie, bet arī personiskie aspekti un iespējas, ko seksa pakalpojumu sniedzēji dod sabiedrībai.

Seksa pakalpojumu nozares apmaiņas un biznesa stils pastāvīgi mainās un attīstās, lai risinātu iepriekš minētos juridiskos jautājumus. Ieviešot praktiskus risinājumus izglasēto tiesisko aizsardzību, pastāv arī dažas pretestības problēmas no sabiedrības viedokļa. Ja valstī nav spēkā stājušies saistošie noteikumi, par to vienprātīgi vienojas seksa pakalpojumu sniedzēji un cittautieši, kas kalpo kā saskaņa starp darbiniekiem un patērētājiem.

Ieviešot gan valsts, gan nelikumīgo ieguvumu nodokļu sistēmu seksa nozarē, būtu arī nepieciešams veikt ierobežojumus seksa pakalpojumu promocijai, izmaksām un maksājumiem. Ņemot vērā tendences, kurās seksa pakalpojumu sniedžotāji tiek pasniegti paramaistību un baiļu veidā, nepieciešams uzlabot sabiedrības zināšanas par neuzticības veidošanas riskiem seksuālo pakalpojumu jomā.

Papildu pasākumi būtu jāveic, lai nodrošinātu labas prakses eksistenci un labu seksuālo pakalpojumu sniedzēju aizsardzību, kā arī tādu ieviešanu, kuras ļauj seksosa pakalpojumu sniedzējiem ieredzēt vienādas iespējas. Nebūtu vēlams aizmirst par to, ka vienīgais efektīvs veids, kā aizsargāt seksa pakalpojumu nozares darbinieku tiesības, ir veikt šo procesu kopā ar vairākiem ieinteresētajiem pušu pārstāvjiem, kas iesaistīsies vīzijas veidošanā un apsvēras visu sastopamo izaicinājumu no visdažādākajiem viedokļiem.

Seksa industrijas juridiskie aspekti ir vienādi vērtīga joma, kas atspoguļo sabiedrības attīstības un attieksmes izmaiņas. Tā, lai nodro